Wydanie nr 12 z 22.03.2024 r.

Praca czy mandat?

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Coraz bliżej czasu, kiedy to mieszkańcy będą musieli podjąć decyzję, na kogo zagłosować. W tym roku kandydatów na radnych do samorządowych jednostek na wszystkich szczeblach jest sporo. Problem w tym, że nie tylko oni stoją przed trudnym dylematem. Część bowiem kandydatów, w momencie wyboru na radnego, stanie przed pytaniem: mandat czy dotychczasowa praca? I z pewnością nie będzie to prosta decyzja…

 

 


„Ustrońska” online. Kiedy nie wiadomo, o co chodzi…

To było niczym błyskawica. Szybkie, bez zbędnych emocji i skuteczne. I tak oto „Gazeta Ustrońska” pojawiła się online. Tylko pytanie – po co? Warto wiedzieć, że Urząd Miasta Ustroń ma swoją stronę internetową. Trudno jednak spodziewać się tam mnóstwa informacji czy aktualności. Mówiąc wprost, ciężko znaleźć cokolwiek interesującego…

 

 

 


Gdzie ta górska zielona energia?

Czy wypad „elektrykiem” w Beskidy to dobry pomysł? Latem na weekend ze Śląska być może tak. Samochody elektryczne mają coraz sprawniejsze akumulatory i według deklaracji producentów systematycznie zwiększają zasięgi bez ładowania. A co, jeśli planujemy w górach dłuższy pobyt? Problem pojawi się, gdy elektryczne auto trzeba będzie naładować. Okazuje się bowiem, nasze Beskidy wcale nie są jeszcze takie „zielone”.

 

 


Na Manhatanie czai się czad?

Czy problem „tlenku węgla” dotyka ustrońskie osiedle Manhatan? Zdaniem Pawła Sztefka tak. Tamtejszy radny i zarazem jeden z kandydatów w tegorocznych wyborach na burmistrza, wystąpił nawet do władz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” z apelem o zakup czujek tlenku dla lokatorów.

 

 

 


Odkrycie po ponad 200 latach

Do ciekawego odkrycia doszło w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach po opracowaniu zagadnienia przez M. Ostrowską poinformował, że po demontażu ołtarza głównego, ściśle przylegającego do ściany prezbiterium, zgodnie z planowanymi na ten rok kompleksowymi pracami konserwatorskimi, na ścianie absydy odsłonięta została polichromia. Pochodzi ona prawdopodobnie z lat 90. XVIII wieku, czyli z czasu po wzniesieniu i poświęceniu kościoła w 1796 r.

 

 


Dopóki się ruszamy, będziemy to grać

W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zagrany został „Kwartet” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, na podstawie tekstu Bogusława Schaeffera. Wystąpili Andrzej i Mikołaj Grabowscy, Jan Frycz i Jan Peszek. Z tym ostatnim, który niedawno obchodził 80. urodziny, o wyjątkowości „Kwartetu” rozmawia red. Mariola Morcinkova.

 

 

 


 

Wydanie nr 11 z 15.03.2024 r.

Poślizg z regulaminem?

To była istna frajda dla mieszkańców i nie tylko. Tej zimy w Ustroniu otwarto tymczasowe lodowisko. I to bezpłatne dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił na łyżwach. Chętnych do skorzystania z atrakcji nie brakowało. Problem w tym, że dopiero w dniu zamknięcia lodowiska Rada Miasta Ustroń uchwalała jego regulamin. Skąd taki termin? I co ukłuło w oczy naszych Czytelników?


Ile o Pilchu w Domu Pilcha?

Trwają podjęte w wielu kierunkach i przez liczne podmioty prace nad doprowadzeniem do funkcjonowania Domu Pracy Twórczej w Wiśle, dawnego domu rodziny Jerzego Pilcha. Można zadać pytanie, ile będzie tam Pilcha. Posesja zakupiona była blisko 2 lata temu. Od tamtej pory władze Wisły pracują nad wyremontowaniem domu, zapewnieniem pozyskania środków na funkcjonowanie tego ośrodka, ale także nad wypracowaniem ostatecznej jego formuły, jako instytucji kultury. Według wstępnych założeń miało to być miejsce upamiętniające pisarza.

 

 

 


Miss świata z Trzyńca!

Pochodząca z Trzyńca Krystyna Pyszko zwyciężyła w prestiżowym konkursie piękności Miss World 2023 w indyjskim Mumbaju. Koronę przekazała jej Polka Karolina Bielawska, Miss World 2022. W finałowym konkursie rywalizowało ze sobą 112 młodych pań z całego świata. W ścisłej czołówce prócz Krystyny Pyszko znalazły się reprezentantki Libanu, Botswany oraz Trinidadu i Tobago. Ostatecznie to jednak 25-letnia studentka i modelka pochodząca z Zaolzia została 71. Miss World.

 

 

 


Ile mają dyrektorzy i pracownicy urzędu z Zebrzydowic?

Prezentujemy opracowania oświadczeń majątkowych pracowników ostatniego samorządu w tym zestawieniu, czyli gminy Zebrzydowice. Sprawa dotyczy oświadczeń za 2022 rok. Co zwraca uwagę, to stosunkowo mała liczba pracowników urzędu gminy, którzy podlegają obowiązkowi składania oświadczeń majątkowych…


Chybie ma dość! Głośno o kosztach transportu

Gorąco zrobiło się w powiecie cieszyńskim na temat transportu. A wszystko przez drogie niczym złoto bilety! Chybscy radni nie mają wątpliwości, że może być znacznie taniej! Tylko czy na pewno? W ostatnim czasie temat transportu publicznego w powiecie cieszyńskim po raz kolejni podnieśli chybscy radni. Maria Pisarek po raz kolejny wysłała pismo do wszystkich samorządów ziemi cieszyńskiej. I nie pozostawiła złudzeń – jej zdaniem jest zdecydowanie za drogo.

 

 

 

 


Wiosna w zimie? Czemu nie, byle tylko nie mroziło

Wygląda na to, że tym razem wiosna przyszła do nas dobry miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. – Działamy na polach już od tygodnia. Chodzi głównie o siew owsa, bo stare przysłowie mówi: „kto sieje owies w błoto, zbiera złoto” – informował na początku marca Maciej Bieniek, sołtys Ochab i zarazem właściciel dużego gospodarstwa rolnego…

 

 

 


Cenne zdjęcia nie pójdą w niepamięć

Towarzystwo Miłośników Skoczowa wzbogaciło się w marcu o cenną kolekcję zdjęć Bronisława Brody, długoletniego członka TMS. Podczas tegorocznego walnego zebrania towarzystwa fotografie przekazały „miłośnikom” córki skoczowianina. Bronisław Broda był autorem artykułów do Kalendarza Miłośników Skoczowa oraz monografii „Dzieje Skoczowa od zarania do współczesności”. Był przyjacielem Edwarda Biszorskiego i za życia artysty sfotografował wszystkie jego prace. Po śmierci artysty, jako członek Koła im. Edwarda Biszorskiego, współorganizował zaś wystawy prezentujące dorobek „Szorigo”.

 

 


Ostatni schodził ze skoczni

Taką postawę Aleksandra Zniszczoła, skoczka narciarskiego, który ostatnio zanotował znaczny progres formy i sukcesy, zapamiętał jego dawny trener. O inne sportowe szczegóły, dotyczące tego zawodnika spyta Jana Szturca, trenera WSS Wisła, red. Michał Cichy.

– Byłem jego trenerem przez jakiś czas. Olek zaczynał skakać w klubie WSS Wisła w wieku 9 lat. Było to na tej samej skoczni co Adam Małysz, czy Piotrek Żyła, czyli w centrum Wisły. Wtedy to była ta najmniejsza skocznia – K10-HS13. Początkującymi zawodnikami zajmował się Mirosław Kędzior i Jan Kawulok. Obserwowałem wtedy jego poczynania. Był chłopakiem, który pierwszy przychodził i ostatni schodził ze skoczni – także podobnie jak Małysz i Żyła. Niesamowicie ambitny, zawsze musiał coś jeszcze poprawiać…


 

Wydanie nr 10 z 8.03.2024 r.

Czy potrzebujemy alkoholu przez całą dobę?

Rada Osiedla „Południe” w Skoczowie domaga się wprowadzenia u siebie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 23 w nocy do 6 rano. Ewentualna nocna prohibicja uderzy w stację paliw Crab przy ul. Wiślańskiej – jedno z dwóch miejsc w mieście, gdzie nocą można kupić alkohol. Temat stanął na lutowej sesji skoczowskiej Rady Miejskiej.


Księgarnia znika

Po ponad 50 latach działalności w jednym miejscu, z ul. Głębokiej w Cieszynie znika Księgarnia Piastowska. Trudna sytuacja na rynku, w tym coraz mniejsza sprzedaż książek sprawiły, że lokal trudno było utrzymać. Zwłaszcza że księgarnia zajmowała blisko 500 metrów powierzchni. Były próby ratowania sytuacji i pomysły ze strony samorządu. Mimo to księgarnia zmuszona została do wyprowadzki. Dla jednych jest to koniec pewnej epoki, dla drugich szansa na to, by mimo złej sytuacji księgarnia zyskała nowych klientów w nowym miejscu.

 

 

 

 

 

 


W Cieszynie będą kształcić lekarzy

Nie tylko Bielsko-Biała, ale również Cieszyn ma kształcić lekarzy. I to już w przyszłym roku! O planach dotyczących utworzenia kierunku medycznego w nadolziańskim grodzie mówił podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego Jarosław Pinkas, profesor nauk medycznych, wykładowca i lekarz. Już w roku akademickim 2025/2026 w Cieszynie ma działać filia Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. I o dyplom tej właśnie uczelni będą starać się przyszli lekarze oraz studenci kierunków medycznych. W sumie 60 młodych osób.

 

 


Zapora w Czarnem do remontu. Tym razem „pilne!”

To kolejny przypadek w ostatnich latach, kiedy pojawia się temat remontu zapory wodnej w Wiśle Czarnem. Tym razem sprawa jakby nabrała tempa i przybrała też na znaczeniu. O tym temacie pisaliśmy niemal równo 2 lata temu. Wówczas o konieczności remontu tego obiektu mówili przedstawiciele Wód Polskich. Głównym problemem jest to, że w skali dziesięcioleci zmniejszyła się ilość wody, jaką zbiornik jest w stanie zebrać, o 20 proc. Ma to znaczenie nie tylko dla zaopatrywania regionu w wodę, ale też oddziałuje na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe…

 

 

 


Półtora roku w oczekiwaniu na pozwolenie

Czy uda się to zmienić?

Ile czasu potrzeba, aby otrzymać pozwolenie na budowę? Odpowiedź na to pytanie wybrzmiała dosadnie podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego. Słów krytyki nie szczędził bowiem senator Andrzej Kalata z naszego okręgu wyborczego. To problem, z którym borykają się nie tylko samorządowcy, ale przede wszystkim mieszkańcy i inwestorzy planujący inwestycje. Dla wielu droga może się zamknąć już w kwestiach dokumentacji. Tymczasem czekanie na decyzję, jak się okazuje, może bowiem sięgnąć wielu miesięcy.


Wyspa Warszawska pod Kaplicówką

– Zdradzę państwu, że w ostatnim czasie odbyłam kilka wycieczek po skoczowskich… cmentarzach. W tym roku będziemy bowiem obchodzić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tymczasem wśród nas żyła przez lata powstańcza sanitariusza – mówiła podczas lutowego „spotkania z historią” w Bibliotece Publicznej w Skoczowie miejscowa historyk Halina Szotek. Jego tematem były sylwetki znanych skoczowianek. Znana historyk przypomniała zarazem gabinet kosmetyczny prowadzony przy ul. Sarkandra przez Eugenię Niwińską.

 

 

 

 


Rusza runda wiosenna rozgrywek piłkarskich

Na początek – czwarta liga

Po długiej, zimowej przerwie kibice futbolu znów będą mogli emocjonować się meczami o stawkę. Jako pierwsi do boju o ligowe punkty ruszą drużyny występujące w IV lidze. Na najbliższy weekend zaplanowano start wiosennej części rozgrywek na czwartym froncie, gdzie nasz region reprezentują Kuźnia Ustroń i Tempo Puńców. Oba nasze zespoły zainaugurują rundę na wyjeździe. Ekipa beniaminka zagra z zamykającym tabelę MKS-em Lędziny i nie ma co ukrywać, będzie faworytem tego starcia.